logo
ONLİNE BAĞIŞHESAP NUMARALARI

Siirt Vakfı

SİİRT İLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI – 31 TEMMUZ 2015

 

Teröre Karşı Bir ve Beraber Olma Vaktidir

Asırlardır birlikte yaşamış, aynı vatanı kardeş olarak paylaşmış halkımız arasında, birliğimizi ve beraberliğimizi bozmaya yönelik eylemleri ve üzücü hadiseleri kamuoyunda üzüntüyle takip etmekteyiz.

Siirtli Sivil Toplum Kuruluşları olarak, öncelikle şiddet ve terör olaylarına karışan vatandaşlarımıza, kendi kültürümüze, örf ve adetlerimize, medeniyet değerlerimize uygun olmayan bu tür davranışlardan uzak durmalarını talep ediyoruz.  Birliğimizi bozmaya dönük planlanan kirli oyunlara alet olunmamasını istiyoruz. Vatanımızın birliğine ve dirliğine sahip çıkmanın hepimizin ortak görevi olduğunu belirtiyoruz.

Hoşgörü ve sağduyu ile hareket etmeli, yanlış gördüğümüz veya benimsemediğimiz görüş ve davranışlara karşı adalet duygusuyla hareket ederek, demokratik ortamda hak arayışına gidilmesini, hak arayalım derken bir başka kardeşimize haksızlık etmememiz gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

Sınırlarımızdaki karışıklık ve çatışmaların ülkemize sıçraması tehlikesine karşı uyanık olmalı, asla şiddete meyletmemeli, buna karşı bilinçlendirme çalışmalarını toplumun her kesiminin desteğiyle titizlikle yürütme zorunluluğumuz olduğunu belirtiyoruz.

İktidarımızdan, halkımızın birliğini, dirliğini bozacak hadiselerle ilgili her türlü tedbirleri alarak, bölge halkına yönelik samimi uygulamalarla kardeşliğimizi tesis edecek olan gerekli adımların artarak devam etmesini istiyoruz.

Yüz yıllardır bu coğrafyada yaşanan çatışmaların tamamının emperyalizmin bölgede uyguladığı politikalardan kaynaklandığını ve etnik temelli bir ayrımı hedeflediklerini biliyoruz. Bunun için devletimizden tedbir alıp, halkımızın bilinçlendirilmesi yönünde destek bekliyoruz. Siyasi ve hukuki reformlarla, etnik ayrım algısının ortadan kaldırılarak, meselenin insan hakları, adalet ve özgürlükler çerçevesinde ele alınıp çözülmesini arzu ediyoruz.

Hak, etnik değil, insan olmanın gereğidir. Bu açıdan etnik temelli ayrıştırıcı yaklaşımlardan 75 milyon olarak uzak durarak, meselenin insan hakları ve özgürlükler açısından ele alınmasını, tartışılmasını arzu ediyoruz. Birliğimizi ve beraberliğimi bozmaya yönelik yapılan her türlü terör olayını ve bu tür hadiselere karışanları şiddetle kınıyoruz. Bir daha asla bu tür hadiselerin gerçekleşmemesini bekliyoruz.

Üç dilli şehrimiz Siirt, Türk’ün, Kürt’ün, Arab’ın asırlardır kardeşlik içerisinde yaşadığı örnek şehir olup, bu kardeşliğimizin yine yüzyıllarca devam edeceğine inanıyor, bu konuda halkımıza sağduyu ve teenni içerisinde olmaları, tahriklere kapılmadan birbirimize kenetlenmemizi tavsiye ediyoruz.

Yüzyıllardır et ve tırnak gibi birbirine bağlı olan halkımızın birliğini ve beraberliğini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecek olup, bu süreci 75 milyon tek yürek olarak hep birlikte sevgi, kardeşlik ve hoşgörüyle çözeceğimize inanıyoruz. Teröre karşı bir ve beraber olma vaktidir.

 

 

SİİRT İLİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Yoruma Kapalı
Siirt Tanıtım Günleri Sona Erdi ETKİNLİK
İstanbul Yenikapı etkinlik alanında gerçekleşen organizasyonumuza katılımınız için teşekkür ederiz..
DETAYLI BİLGİ

deneme bonusu