logo
ONLİNE BAĞIŞHESAP NUMARALARI

Siirt’de Gezilecek Yerler
Siirt Vakfı Tarafından Hazırlanan Siirt Gezi ve Tanıtım Rehberi

Türkiye’nin en önemli şehirlerinden olan Siirt’de gezilecek pek çok yer mevcut. Anadolu’nun ve Mezopotamya’nın kesişim noktasında bulunan siirt’de gezilecek yerler de mevcuttur. Siirt tarih öncesi devirlerden günümüze kadar tarihe tanıklık ediliyor.

Anadolu’da Türklerin ilk yerleştiği yerlerden birisi de Siirt olmuştur. Şehir ilmi ve tarihi ile pek çok şehrin önüne geçiyor. Tarihi ve doğasıyla öne çıkan Siirt’de gezmek oldukça keyifli. Siirt’de turizm potansiyeli ise her geçen yıl artarak sürdürülüyor. Türkiye’nin dört bir yanından misafirler, Siirt’i gezmek için geliyorlar. Oldukça keyifli günler geçiriyorlar.

Siirt’in Öne Çıkan Turistik Değerleri

Tarihi ve doğasıyla öne çıkan Siirt’de şifalı sular da ön plana çıkıyor. Siirt’de Botan Mağaraları, Ulu Camii ve Saat Kulesi en çok gezilen yerlerden bazıları. Ayrıca Veysel Karani Türbesi, Devrin Kalesi de ziyaretçilere kapılarını açıyor. Cumhuriyet Camii ise her yıl binlerce turisti ağırlıyor. İlk yerleşim yerlerinden biri olan Erzen Ören Yeri hafta sonu yerli turistleri ağırlıyor. Burası piknik yapılabilecek keyifli bir mesire alanı olarak öne çıkıyor. Mağaradan çıkan Sağlarca Kaplıcası ise gezmek isteyenler için oldukça güzel bir seçenek. Bu alanlar tarihi dokuyu ön plana çıkaran benzersiz alanlardan oluyor.

 

Veysel Karani Türbesi

Siirt Veysel Karani Türbesi

Siirt’teki önemli türbelerden biri olan Veysel Karani Türbesi, Siirt’e bağlı Baykan bölgesinin Ziyaret beldesinde bulunmaktadır.

1967 yılında türbe yıkılmış ve bunun üzerine yerine yeni bir türbe yaptırılmıştır. Eskiden bölgeye özel bir harç türü olan ve “cas harcı” olarak adlandırılan bir harç ile örülmüş bir kubbesi mevcuttur.

Her sene 16 ve 17 Mayıs’da “Veysel Karani Hazretleri anma etkinlikleri” düzenlenmektedir.

Veysel Karani Kimdir?

Asıl ismi Üveys bin Âmir Karni, 550’li yıllarda Yemen’de doğmuştur. Veysel Karani, ömrünü çobanlık yaparak geçiren ve Hz. Ali’nin hilafeti esnasında Sıffin Savaşı’nda şehit düşen biri olarak tanınır. Siirt gezilecek yerler arasında yer alan türbe, her yıl binlerce turisti ağırlamakta.

Her sene 16 ve 17 Mayıs’da “Veysel Karani Hazretleri anma etkinlikleri” düzenlenmektedir.

 

Siirt’in Sembolü Saat Kulesi

Siirt Saat Kulesi

Asıl kulenin 1905 yılında Alaaddin Paşa tarafından yaptırılmış olduğu bilinmektedir. Nedeni ve zamanı bilinmeyen bir nedenden dolayı bu kule yıkılmış ardından yerine yeni bir Saat Kulesi yaptırılmıştır.

Siirt’te Hükümet Caddesi üzerinde yer alan Saat Kulesi’nin yapımına, 1974 yılında başlanmış ve 1975 yılında bitirilmiştir. Saat Kulesi’nin yapımında iki renkli kesme taş kullanılmıştır. Eski kulenin üzerinde bulunan sivri uçlu külah eski kuleden gelmiş ve şimdi ki Saat Kulesi’nin üzerine konmuştur.

6 katlı bir yapı olan bu kulenin ilk beş katında, her yüzünde birer pencere bulunmaktadır. 6. katta ise saatler bulunmaktadır.

Vilayet Konağı’nın karşısında yer alan Saat Kulesi her yıl yüzlerce misafir ağırlıyor.

 

Ulu Camii / Çinili Minare

Ayrıca Çinili Minare olarak bilinen Ulu Camii önemli Selçuklu mimarisi örneklerindendir. Cami’nin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Ulu Cami‘nin sonraki yıllarda yapılan onarımı ise 1129 yılında Selçuklu Sultanı tarafından yaptırılmıştır. Sultan Mugizüddin Mahmut da cami ile özdeşleşen çinili minareyi yaptırmıştır.

1260 yılında Cizre hâkimi Selçuk Atabeylerinden El Mücahit İshak tekrardan camiyi onarımdan geçirmiş ve birçok ilave yaptırmıştır. Eskiden Cami içinde bulunan gösterişli minber 1933 yılında Ankara’da bulunan Etnografya Müzesi’ne gönderilmiştir ve günümüzde orada sergilenmektedir.

 

İsmail Fakirullah Hz. Türbesi

İsmail Fakirullah Hz. Türbesi

2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen türbe İsmail Fakirullah Türbesi 18. yüzyılda, İsmail Fakirullah’ın ölümünün ardından, öğrencisi Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri tarafından yaptırılmıştır. Hocasının vefatının ardından büyük üzüntü yaşayan İbrahim Hakkı, “Ben hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim?” diyerek işe koyulmuş; hem astronomik hem de mimarî açıdan olağanüstü bir eser ortaya çıkarmıştır.

18. yüzyılda yaşamış önemli bir bilim adamı olan İbrahim Hakkı, bütün dünyanın “Işık hadisesi” dediği şaheseri için uzun bir çalışma süreci geçirmiş ve ustasına çok özel bir türbe yapmıştır. Bu türbe bir büyük ve iki küçük kubbenin örttüğü iki oda ve bir hol ile 8 köşeli ve 10 metre yüksekliğinde bir kuleden oluşmaktadır. Işık hadisesi her yıl gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde, bu türbede gerçekleştirilmektedir. İbrahim Hakkı Hazretleri Tillo’nun 3-4 kilometre doğusunda bir tepeye, harçsız taşlardan oluşan bir duvar inşa ettirir. Gece ve gündüzün eşit olduğu ekinoks tarihlerinde, kalenin arkasındaki vadiden yeni doğan güneşin ilk ışıkları bu duvara çarpar ve türbenin tümünü gölgede bırakır. Sadece duvardaki (40 x 50 cm) pencereden geçen güneş ışınları, önce türbe kulesinin penceresine, oradan da kırılarak İsmail Fakirullah Hazretleri sandukasının başucuna ulaşır.

Böylelikle “Yeni yılın ilk güneşini, 5 dakika süreyle hocasının başına düşürmüş” olur. Hocasına kalpten bağlı İbrahim Hakkı Hazretleri, oraya gömülmek istememiş ancak büyük ısrarlar sonucu buraya gömülmeye razı olmuştur.

 

Cumhuriyet Cami – ( Hıdr-ül Ahdar Camii )

Cumhuriyet Cami – ( Hıdr-ül Ahdar Camii )

12. yüzyılın başlarında yapıldığı düşünülen Hıdr-ül Ahdar Camii,ismini yeşilin yeşili anlamına gelen Hıdrl’ül Ahdar’dan almıştır. Siirt’in Ulus Mahallesi’nde yer alan camii, 1929 yılında onarım çalışmalarından geçmiş, minaresi yenilenmiş ve ismi de Cumhuriyet Camii olarak değiştirilmiştir. Camii içerisinde Hz. İsa’nın havarilerinden biri olan Yahova’nın mezarı olduğu iddia edilmektedir. Ancak yapı içerisinde bu konu hakkında bir kalıntıya rastlanamamış. Selçuklu döneminde camiye ek olarak bir de Sûk’ul Ayn Çeşmesi eklenmiştir.

 

Şeyh’ul Hazin Hazretleri Makamı

Şeyh’ul Hazin Hazretleri Makamı

Şeyh’ul Hazin Hazretleri, Siirt Merkez Ulu Camii’nde çeşitli vaazlar vermiş, bölge için önemli bir şahsiyettir. Bir keresinde İhlas Suresinin tefsiri için 40 gün aralıksız vaaz verdiği rivayet edilmektedir. 1891’de vefat eden Şeyh’ul Hazin Hazretleri doğduğu köy olan Dereyamaç’ta defnedilmiştir.

Türbesi Siirt Merkezine 7 km. uzaklıktaki Tillo (Aydınlar) İlçesine bağlı olan Dereyamaç (Fersaf) köyündedir. Bölgenin dini bakımdan en önemli ziyaret noktalarından biri olarak gösterilir. Huzur içinde ibadet için uğramanızı tavsiye edeceğimiz türbenin hem bölge halkının hem de turistlerin sıklıkla uğradığı bir yer olduğunu belirtelim.

 

İbrahim Hakkı Hz. Türbesi ve Makamı

İbrahim Hakkı Hz. Türbesi ve Makamı

Siirt’in Tillo ilçesi, “evliyalar diyarı” olarak adlandırılır. Tillo ismi Süryanice’de “Yüksek Ruhlar” anlamına gelen bir kelimeden türemiştir. İsmail Fakirullah Hz. ve İbrahim Hakkı Hz. gibi büyük ilim insanlarının burada yaşamış olması, Tillo bölgesini kültürel açıdan öne çıkarmaktadır.

Erzurumlu İbrahim Hakkı, hocası İsmail Fakirullah Hazretleri öldüğünde oldukça üzülmüştür. “Hocamın başı ucuna doğmayan güneşi neylerim” diyerek hummalı bir çalışmaya başlamıştır. Nihayetinde Erzurumlu İbrahim Hakkı, günümüzde ziyaretçi akınına uğrayan mimari harikaya imza atmış. Hocası için eşsiz bir türbe yaptırıp yanına da mükemmel bir kule yaptıran İbrahim Hakkı Hazretleri, türbenin doğusuna ise harçsız taşlarla bir duvar inşa ettirmiştir.

İbrahim Hakkı Hazretleri’nin türbesi Siirt il merkezinden 7 km uzaklıktaki Tillo (Aydınlar) ilçesindedir.

 

Şeyh Muhammed Kazım Türbesi

Şeyh Muhammed Kazım Türbesi

Yaşadığı dönemin en ünlü din adamlarından biri olarak gösterilen Şeyh Muhammed Kazım hazretleri 1906 yılında Siirt’te doğmuştur. Şeyh Muhammed Kazım (k.s.), baba ve anne tarafından âlimler ocağında doğmuştur. Babası hüzün makamı sahibi Şeyh Muhammed El Hazin’in (Şeyh Muhammed Hazin Moğol zulmü döneminde Bağdat’tan Güneydoğu’ya göçen Abdülkadir Geylani’nin ( k.s.) torunu Şeyh Şeref’in zürriyetindendir) oğlu Şeyh Şerafeddin, annesi ise Halid bin Velid soyundan Siirt’in büyük âlimlerinden Şeyh Mahmud’un kızıdır. 5 yaşında Kuran’ı Kerim’i öğrenmeye başlar, 6 yaşına bastığında Kur-an’ı Kerim’i hıfz eder.

Devrindeki âlimler tarafından “zamanın İmam-ı Şafii’sidir” diye tanınan Şeyh Muhammed Kazım Aydın’ın (k.s.) “Deryadan Damlalar” kitabı, bir Müslümanın nasıl olması gerektiğini, nelere dikkat edip nelerden sakınması gerektiğini, ilim öğrenme, öğrendiği ilimle amel etme ve yapılan amelin (davranışın) ihlaslı (sırf Allah için) olması gerektiğini anlatan bir kitaptır. Ömrünü ilme ve öğrendiği ilmi amel ederek insanlara anlatmakla geçen bir ömrün halidir.

Nakşibendi şeyhi olarak tanınmış, Siirt için oldukça önemli bir simadır. Kentte her yıl 3 günlük anma etkinliklerinin düzenlendiği şeyh mezarının olduğu alana bir türbe yaptırılmış. Aydınlar Yolu Çal Mahallesi’nde yer alan türbe, bölge halkının ve şehre gelen turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği gezi noktaları arasında yer alır.

 

Botan Mağaraları

Botan Çayı ve barajının yakasında bulunan Botan Mağaraları Siirt’teki en bilinen mağaralardandır. Dicle Nehri’nin en önemli kollarından biri olan alanda tarihi kalıntılar da yer alıyor. Botan Vadisinde birçok mağara, kilise kalıntıları ve höyük günümüze geldi.

Botan Mağaralarının jeolojik yapısı kalker oluşumludur. Geçmişte ise bu mağaralar ev olarak kullanılmıştır. Suyun aşındırması sonucu eriyen kalkerleri vadi boyunca görmek mümkün. Eskiden güvenlik önlemleri nedeniyle turizme açık olmayan bu bölgeler arkeolojik çalışmaların başlaması ile birlikte turizme kazandırılmayı bekliyor.

 

Tillo Kalesi ve Seyir Terası

Botan Vadisi

Siirt Tillo kalesi tarihinde geçen olaylar küresel ilgiyi hak edecek kadar önemli. Gizemli ve mantığı kavrandığı takdirde oldukça ilgi çekici unsurlar içeriyor. Evliyalar Diyarı Tillo’nun on bin yılı aşkın zengin tarihiyle aydınlatılması gereken yüzlerce sırrı olduğu söyleniyor.

Tillo’da bulunan bu önemli vadi Siirt ilinin turizm çekim alanlarından birisi haline gelmiştir. Tillo kalesi cam seyir terası Türkiye’nin en yüksek seyir terası olma özelliğini de taşımaktadır.

Botan Vadisi’nin güzelliklerini ayaklar altına seren Cam Terasın vadiden yüksekliği 1.100 metre. Çelik konstrüksiyondan yapılan Terasın 7 metre uzunluğu ve 5 metre genişliği bulunmakta. Teras üzerinde bulunan korkulukların boyu ise 1.30 metre. Ziyaret esnasında Teras üzerine en fazla 30 kişinin çıkmasına izin verilmektedir.

Siirt Tillo Kalesi Seyir Terası: https://siirtvakfi.org.tr/siirt-tillo-kalesi-seyir-terasi/

Siirt Tillo Kalesi :  https://siirtvakfi.org.tr/siirt-tillo-kalesi-hakkinda-bilgi/

 

Derzin Kalesi

Derzin Kalesi

Siirt’in Baykan ilçesi’nin 8 km doğusunda sarp bir tepenin üzerinde yer almaktadır. Kalenin kim tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak mimari yapısı Bizans dönemine ait olabileceğine dair bilgiler barındırmaktadır.

Kalenin gözetleme kuleleri hala ayaktadır. Derzin Beyleri’nden, ŞAHKULU BEY’in  adı ile anılmaktadır. Siirt Derzin kalesi Baykan ilçesinin Adakale köyündedir.

 

Erzen Ören Yeri

Erzen Ören Yeri

Siirt’teki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğu bilinen Erzen Ören Yeri, Bozhöyük Köyü ile Gündoğan Köyü arasında geniş bir alanda yer almaktadır. Bizans döneminden birkaç kalıntı ve gözetleme kulelerinin olduğu bilinen ören yeri, tarih severlerin dikkatini çeken gezi noktaları arasında yer alıyor.

Bu ören yerini önemli hale getiren en önemli özelliği ise yapılan araştırmalar sonucunda bu bölgenin Siirt’in ilk yerleşim yeri olduğuna dair bulgulara rastlanması.

 

Sağlarca Kaplıcası / Billoris 

Sağlarca Kaplıcası Nerede Özellikleri Neye İyi Gelir Siirt

Siirt il sınırları içerisinde bulunan “Sağlarca Kaplıcası” Eruh ilçe sınırındadır. Sağlarca kaplıcasının bir diğer adı “Billoris Kaplıcası”dır. Siirt’te bulunan kaplıcamız hem gezilip görülmeye değer muhteşem bir doğal güzellik hem de çok özel bir şifa kaynağıdır.

Sağlarca Kaplıcasının Özellikleri Nelerdir? Suyu Nelere İyi Gelir?
Daha Fazla Bilgi İçin: https://siirtvakfi.org.tr/siirt-saglarca-kaplicasi-billoris-tanitimi/

 

Finik Kalesi

Finik Kalesi

Siirt için önemli bir merkez olan Finik Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Eruh ilçesinde kalmaktadır.
Kale, 1990’da Şırnak iline bağlanmış bağlanmış ve ilçe merkezi yapılmıştır.

Dicle Nehri kıyısında bulunan bu surların ne zaman yaptırıldığı kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber Gudiler döneminde yaptırıldığı ve daha sonraki dönemlerde de kullanıldığı sanılmaktadır. Surlar doğal kalker taşlardan yapılmıştır. Günümüze harap durumda gelebilen surların içerisindeki kalıntılardan kale, zindan, sarnıçlar ve konutların olduğu anlaşılmaktadır.

Ayrıca kaleden gizli dehlizlerle su almak amacıyla nehre uzanan merdivenler yapılmıştır. Surların içerisinde Asur ve Gudi dönemlerine ait çeşitli kabartmalar bulunmaktadır. Bunlar arasında kabartma bir kadın heykeli günümüze iyi bir durumda gelebilmiştir. Kaynaklardan öğrenildiğine göre kale içerisindeki medresede Fakı Teyran isimli bir şair ders vermiştir.

 

Siirt’in Önemli  Değeri İnce Kaya Kalesi (Kormas Kalesi)

İnce Kaya Kalesi (Kornas Kalesi)

Siirt şehir merkezine 40 kilometre, Şirvan ilçesine de 10 kilometre uzaklıkta, yüksek dağların arasından geçilerek ulaşılabilen İncekaya köyünün en tepelik alanına kurulu olan ve şatoyu andıran Kormas Kalesi bir Orta Çağ kalesidir.

Yüksek bir tepede bulunan kale tarih boyunca medeniyetleri ağırlamıştır. Özelikle Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır.

Yaklaşık bin yıl önce Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilen, 360 oda, hamam, küçük bir kilise, kiler ve su barınaklarından oluşan kale, hem ihmal hem de define avcıları yüzünden tahrip olmuş ve kaleden geriye bazı kalıntıları kalmıştır.

Siirt Tanıtım Günleri ETKİNLİK
İstanbul Yenikapı etkinlik alanında gerçekleşen organizasyonumuza katılımınız için teşekkür ederiz..
DETAYLI BİLGİ
Siirt Vakfı Tanıtım Filmi

deneme bonusu

Wordpress Temaları

-

Mеrsin еscort

-

ankara еscort

-

Escоrt Adana

-

1-slot.com

-

http://izmirescort.info.tr/

-

izmirescort.biz.tr

-

www.eskisehirliescort.com

-

http://www.izmirbescort.com/

-

https://www.adanaescortmelis.com/

-

adana escort ecrin

- Bahispub giriş - Betboo giriş - Jojobet giriş -
canlı casino siteleri